Stručne

Dobrý večer, Petře, právě jsem dočetla tvou knihu. Včera jsem si ji vypůjčila v hranické knihovně. Hluboce se klaním a vzdávám ti hold! Úžasné dílo! Člověče, ty neruštinář a takto perfektně jsi popsal ruskou realitu minulého stoleti. Jsem nadšena poutavostí příběhů žen, oceňuji také lyrické pasáže, velmi se mi líbil motiv zrcadla/zrcátka...nebo skořápky s oříškem, ale asi nejvíc oceňuji, jak vy, muži, umíte rozkrýt ženskou duši! Budu o tvé knize vyprávět svým studentům, to mi věř! Přeji ti mnoho dalších úspěchů. Z Moravy Maruška V., 1.10.2019

Vážený pane Juščáku, je to sotva pár minut, co jsem dočetla Vaši knihu. Musím se Vám svěřit s pocity, které ve mě Vaše kniha zanechala. Opravdu se mě hluboce dotkla. O Vaší knize jsem se dověděla  z televize a vypůjčila jsem si ji v knihovně. Už když jsem si ji nesla domů, nebyla jsem si jistá, jestli mám dost odvahy se do ní pustit :-) Stalo se přesně to, co jsem čekala. Pocity hrůzy a lítosti se ve mě melou s pocity nekonečné vděčnosti za to, že žiji v dnešní době a v naší zemi. Jako máma dvou malých kluků jsem si mohla včera večer vybrečet oči, když jsem četla scénu o loučení Ireny s jejím chlapečkem. Snažila jsem se pak usnout, ale nedařilo se mi to. Nakonec jsem se musela přesunout k mému mladšímu chlapečkovi, ve spánku ho pohladit, obejmout, abych se uklidnila. Dneska jsem zbytek knihy doslova dohltala, abych se po všem tom vypětí dočkala šťastného konce. Vaši knihu by si měl přečíst každý, kdo si někdy stýská na svůj život, práci, děti, šéfa atd., aby si připomněl, jak se mu dobře žije. Děkuji a přeji Vám jen to nejlepší, ať se Vám ve všem daří.

Cilka

K svetovému ťaženie románu Cilkina cesta len toľko: Hrdinkou je teda Cecília Kováčová, žena, ktorá prežila peklo Auschwitzu a lágra vo Vorkute. Dnes, pätnásť rokov po smrti, zaznamenávame literárne spracovanie jej príbehu bez základných vedomostí o skutočnom živote tejto ženy. Honba za komerčným úspechom knihy už pochováva akékoľvek zábrany, nezdržuje sa štúdiom reality, nezaoberá sa etikou zdieľania cudzích osudov. Pokrivené interpretácie, ktoré sa vydávajú za pravdivé, deformujú nielen samotný príbeh, ale aj metodológiu tvorivej práce. Deformácia udalostí nikdy nemôže byť ich alternatívou, môže byť len sci-fi,  či fantasy a takom duchu je potrebné označovať onen žáner literatúry, postavený na  málo faktoch a bujnej fantázii autora.

 

 

 

 

Prešov číta rád - 14. ročník literárneho festivalu v Prešove, akcia knižnice P.O.Hviezdoslava

Účastníci festivalu s riaditeľkou knižnice Ivetou Hurnou (vpravo hore) a manažérkou Gabikou Futovou (vľavo dole)  po tolkšou v prešovskom divadle. 

 

 

 

Balkán blues je strhujúci príbeh z obdobia balkánskych vojen. Jeho základom je skutočná udalosť, keď populárny herec zostal  tvárou v tvár vojnovému násiliu a bol nútený ujsť zo svojho mesta. Zrelý muž je svedkom nepochopiteľného násilia a poníženia, ktoré sa priblíži aj k jeho niekdajšej nedotknuteľnosti. Herec Bekim prehodnocuje svoj život a hodnoty ktorými žil svoj bohémsky život. Dovoláva sa kolektívnej pamäti, kým nezistí, že on sám vinou choroby začína strácať pamäť. Tragická téma je prepletená kurióznymi situáciami, odhaľuje komiku bizarných postáv i postavičiek. Približuje statočných aj zlyhávajúcich ľudí a ich smutnosmiešne úsilie ťažiť z každej situácie, aj v čase nepokojných dní na prelome tisícročí. Bekimova zámena „národnej kože za ľudskú“ podnecuje k mnohým zamysleniam o prejavoch moderného nacionalizmu v dnešných časoch. -red-

 

Andrej Bán:

Kosovský  príbeh ma zaujal od vojny v roku 1999. Stojím celkom jednoznačne  na strane jeho obetí, na strane obyčajných ľudí zo všetkých komunít; Albáncov, Srbov, Rómov, Madžupov, Aškaliov, Egypťanov, Bosniakov, Turkov a iných. Dodnes nie je uzavretá bilancia násilia...

Foto na obale - Andrej Bán

 

Poznámky

Barbarský útok

09.01.2015 09:05

My sme im dali punc kvality

04.06.2015 09:00

Narušiteľ a Námestie hraničiarov

02.08.2016 08:15

Sochy, pomníky, pamätníky

20.08.2016 07:56

Dvere do duše

08.07.2016 19:39

Zlyhávanie štátu prináša svoje kyslé ovocie

09.06.2016 16:30

Tretia generácia utečencov

31.05.2016 15:07

Všetko má svoj vypínač, rádio i vysielač

27.04.2016 11:22

Také jemné, až je nebadané

04.04.2016 07:46
<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>

Kontakt:

p.juscak@gmail.com

Knihy:
www.goodreads.com/author/show/6535673.Peter_Ju_k
Obec spisovateľov Slovenska:
www.slovakwriters.com
Publikačný priestor:

www.sme.sk
dennikn.sk/
Zaujímavé stránky:
www.upn.gov.sk/
totalita.cz/
www.gulag.cz/

Román v predaji 

Výnimočná, silná kniha na základe skutočných udalostí, ktorá reže až do kostí.
Peter Marosz
Boha niet, konštatuje Poľka Danuta, účastníčka varšavského povstania. Áno, on sa zavše stratí, len čo ho začneme vylepšovať. Ako inak – k obrazu svojmu.
Marián Hatala
Aj na konci sveta v strasti medzi ľuďmi vzniká láska... 
Mária Jančulová
Čo  iné ako dobrá pamäť nás dokáže ochrániť pred opakovaním negatívnej skúsenosti?
Tibor Kočík
Každého cítiaceho a humánneho človeka sa kniha dotkne hlbinne...
Ľubica Suballyová
Kniha rozhodne nepatrí k tým, ktoré po dočítaní odložíme a viac si na ňu nespomenieme. Práve naopak. Dočítate ju a budete sa chcieť o nej s niekým porozprávať.
Janka Teťáková
Do rúk sa nám dostáva  významná umelecká výpoveď, román, ktorý sa – dovolím si anticipovať – priradí k tým najdôležitejším v dejinách tohto žánru u nás.
Igor Hochel
 

 

KÚPIŤ ROMÁN
...a nezabudni na labute!
novtecsk@gmail.com