Stručný prehľad zavlečenia občanov z územia Slovenska

pre portál www.totalita.cz pripravil

Peter Juščák

www.totalita.cz/osvob/osvob_gulag.php

uvedená webová stránka sa venuje aj občanom ČSR zavlečených do táborov GULAG v ZSSR. 
Stručný výťah z knihy ODVLEČENÍ je uvedený  v českom jazyku
 
 
 

Osvobozování Slovenska 

aneb  osudy nezákonně odvlečených do sovětských táborů Gulag

(úryvok)

 

Na sovětské vojáky se čekalo jako na spásu a to nejen na území bývalého Československa. Jejich příchod měl znamenat konec fašismu, války a konec utrpení. Jaké bylo překvapení, když se na podzim 1944 na východě republiky objevili první vojáci Rudé armády.

Rudá armáda přinesla nejen osvobození od fašismu, ale i totalitní praktiky komunismu. Začalo další násilné zatýkání, výslechy s psychickým a fyzickým týráním. Následovalo odsouzení nebo obyčejné odvlečení, bez udání důvodu, na dlouholeté věznění v pracovních táborech, které byly rozesety po celém Sovětském svazu.

V komunistických táborech je v plné nahotě viditelný skutečný program komunismu. Program, který lidskou bytost degradoval na výkonný biologický mechanismus bez lidské tváře, důstojnosti, jedinečnosti a práva na vlastní život.

S nelidskou krutostí sovětští komunisté navrátili otrokářský režim z pekelných hlubin historie do století kosmické techniky. A aby se tento paradox naplnil do posledního bodu, i slovenští otroci se podíleli na výstavbě kosmického střediska Bajkonur.

Dnes už víme, že násilné odvlečení občanů do pracovních táborů, mělo mít zejména ekonomický přínos pro válkou zničený průmysl Sovětského svazu.

Bez udání důvodu, bez soudu, bez rozsudku. Rodiny zůstaly bez svých živitelů. Najít přiměřené anebo jakékoliv zaměstnání bylo téměř nemožné. Každý, kdo prožil peklo pracovních táborů, ať už se vrátil po měsíci nebo po 15 letech, byl předmětem pozornosti a perzekuce domácí StB a spolu s rodinou byl dlouhé roky neplnoprávným občanem vlastního státu.