Nové knihy

Druhé vydanie románu 

Druhé vydanie úspešného románu, ktorý bol preložený do viacerých jazykov a chystajú sa jeho ďalšie preklady. Román ...a nezabudni na labute! je povojnovým príbehom zavlečených žien do vzdialených končín Sovietskeho zväzu. Je to príbeh o nespravodlivom odsúdení, strate rodiny, ale aj o plachej láske,  ženskej súdržnosti,  vzdore a o vôli nikdy sa nepoddávať, aj o tom, že nádej nikdy nezomiera. Ako sa vyjadrili slovenskí i zahraniční kritici, je až neuveriteľné s akou súdržnosťou si  ženy navzájom pomáhali v tých ťažkých časoch, príbeh napísaný krásnym, srdečným, pritom čitateľným štýlom, je to jedna z dôležitých umeleckých výpovedí prinajmenšom posledných dvoch desaťročí.

Kniha v predaji

Desať príbehov z táborov GULAG v Sovietskom zväze nás zavedie do štyridsiatych a päťdesiatych rokov minulého storočia. Nič netušiaci občania sa stali obeťami deportácií a proti svojej vôli pracovali v neľudských podmienkach pracovných táborov. Každý z desiatich príbehov je niečím charakteristický a zvláštny. Všetky príbehy spolu svedčia o tragickom strete slobody a násilia, demokratickej civilizácie s barbarským komunizmom.

 

Peter Juščák - Príhovor k výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej – Žilina, 21.2.2019

 

 

Milí priatelia

Prísť na námestie a verejne vysloviť svoj názor zakaždým vyžaduje odvahu. Je to iná odvaha ako robiť nástenkové tendre, topiť kriminálne kauzy, vynášať pochybné rozsudky, kradnúť DPH, či podpisovať katovanie slovenských lesov.

Odvaha tých, ktorí zosnovali vraždu Jána a Martiny sa opiera o pocit neotrasiteľnej moci.

Odvaha vás, ktorí organizujete tieto stretnutia a vás, ktorí ste sem prišli, sa opiera o pravdu civilizovaného sveta. Vy ste nositeľmi európskej civilizácie. Naša vláda je nositeľom totalitnej spupnosti a arogantnej nedotknuteľnosti.

Od vraždy Jána a Martiny uplynul rok a nám sa v plnej nahote a takmer denne potvrdzuje hĺbka rozkladu spoločnosti a jej inštitúcií.

Áno, vražda sa vyšetruje. Vyšetruje sa preto, lebo vládna moc k tomu bola donútená ulicou.

Ale nezodpovednosť a pokrytectvo na najvyšších miestach pokračuje. Niet dňa, aby naši volení predstavitelia neprerazili dno občianskej, ľudskej a politickej kultúry. Niet dňa, aby sa neobjavil ich ďalší nový škandál- arogancia, neokrôchanosť, nekultúra, pošliapavanie pravidiel i zákonov.

Druhý muž v štáte – predseda NR SR Andrej Danko sa bezprecedentne stretáva v politikom na sankčnom zozname EÚ. Ničivá hanba o jeho rigoróznej práci sa ani jeho ani nikoho v jeho kruhoch nedotkla. Pritom hanba padá nielen na neho, nielen na jeho školu. Padá na celý školský systém, na legislatívu - trpiacu obchody s podobnými prácami, na ministerstvo školstva a jeho predstaviteľov a na všetkých obhajcov neetického získavania akýchkoľvek výhod.

Ministerke školstva Lubyovej to neprekáža, tak ako jej neprekáža šafárenie s prostriedkami určenými pre budúcnosť. Lebo veda – to je vaša budúcnosť, milí priatelia. Kým Bonaparte, jachty, domy, lietadlá vlády a jej kumpánov sú veľmi vratkou prítomnosťou.

Obec spisovateľov Slovenska vydala v januári stanovisko k dianiu v spoločnosti. Odcitujem pár viet:

„My, ako tvorcovia sa odmietame mlčky prizerať na rozvrat štátnych inštitúcií. Odmietame postoje predstaviteľov krajiny, ktorí nedokážu adekvátne odpovedať na svoje zlyhania. Odmietame filozofiu, že tam, kde je moc, tam je aj právo na korupciu, lož, pokrytectvo, nezákonnosť, vytváranie nezákonných pavučín a sietí na sledovanie politických a spoločenských súperov a dokonca právo na prostitúciu. Takáto interpretácia demokratickej moci je pre nás neakceptovateľná a neprijateľná.

Čo sme to za spoločnosť? Sme spoločnosťou lží a lživých ilúzií? Alebo sme spoločnosťou, ktorá si dokáže priznať chyby a vyvodiť z nich poučenie?

Obraciame sa na všetkých – a teda aj na vás, milí priatelia - ktorí bez ohľadu na politickú, či konfesionálnu orientáciu sa podieľate na tvorbe hodnôt. Obraciame sa na vás, ktorí slušnosť a spravodlivosť vštepujete mladej generácii, pestujete ich a opierate sa o ne vo svojich najrôznejších povolaniach. Vyzývame vás, aby ste nemlčali. Náš spoločný hlas musí prekričať lži a výhovorky tých, ktorí vlastnú nezodpovednosť a nemorálnosť povýšili na systém. Toľko citát.“

Milí priatelia. Odvaha pomenovať zlo nikdy nesmie cúvnuť pred mocou. Žiadna moc nie je neotrasiteľná. Iba náš strach ju robí veľkou. Čím menej sa budeme báť my, tým viac sa budú báť zločinci. Naša budúcnosť je v našich rukách. Nesmieme si ju dať ukradnúť politickým dobrodruhom.

Nezabúdajte, že čestní ľudia sú na vašej strane a nie je ich málo.

Peter Juščák

Obec spisovateľov Slovenska

 

Signatári: 

Peter Juščák – prozaik, publicista

Erik Markovič – básnik

Daniel Pastirčák – kazateľ, esejista, prozaik

Toňa Revajová - prozaička

Ján Štrasser – básnik, prekladateľ, publicista

Peter Zajac – literárny vedec, publicista

 

 

 

 

Čítanie z rukopisu - Ľudia píšu Tisovi - Madeline Vadkerty
Novohradské múzeum a galéria v Lučenci, 18.10.2018
Historik Ivan Kamenec
 
 
Publicistka Soňa Gyarfášová, výskumníčka Madeline Vadkerty
 
19.4.2018 -  po úspešnej prezentácii rukopisu Madeline Vadkerty časť účinkujúcich a časť priaznivcov 

Diskusia o Ústave pamäti národa dňa 6. 9. 2017. Predkladateľ novely neprezradil dôvody predloženia novely, ani ultrarýchle konanie v parlamente. Zato zahmlievania mohli počuť poslucháči dosť a dosť. Žiaľ,nedostal otázky, ktoré by viedli k pravdivému výkladu úsilia národniarov o rýchlu novelu. Očakávania z diskusie boli veľké, pretože novela prináša odvolanie súčasného štatutára a personálne čistky. Škoda, že sa diskusia niesla laterálnym tokom.

Smútočná omša na pohrebnom obrade Michala Kováča - Prezident Andrej Kiska po svojom smútočnom prejave na omši  

 

 

Michal Kováč v auguste 2014

Odvysielané v januári 2015 v rozhlase RTVS, pripravil redaktor Ján Kondor