Pavoj Hudák
(* 7. október 1959, Vranov nad Topľou, † 18. január 2011, Poprad)

TETOVAČ Z AUSCHWITZU

a pozoruhodné spojenie drámy z nemeckého koncentráku a sovietskeho pracovného tábora. 
 
Morrisovej román, Tetovač z Auschwitzu, ktorý je na špičke najpredávanejších kníh v mnohých krajinách sveta dorazil na Slovensko. Vyrozprával ho rodák z Krompách, tetovač v koncentračnom tábore Auschwitz austrálskej spisovateľke Heather Morrisovej (na obr. vpravo). Na Slovensko ju priviedlo nielen slovenské vydanie románu. Pátra po ďalších osudoch hrdinov románu. Pozoruhodnou postavou je reálna Cecília Klein, ktorá tetovačovi zachránila život, ale povojnové turbulencie ju presmerovali do sovietskeho zajatia. Jej táborové osudy v lágri vo Vorkute v ZSSR som spomenul v dokumentárnej knihe ODVLEČENÍ. Jej rodinu som navštevoval viac ako desať rokov a jej manžel, Ivan Kováč, bol v lágri v Karagande. Bol spoluväzňom a priateľom A. Solženicyna a spisovateľove slová o potrebe zachovať táborovú pamäť naplnil vrchovato. Morrisovej pátranie po osudoch Cecílie ju priviedlo až k nám a potvrdilo sa, že veľké príbehy nezomierajú. Žijú, oslovujú nás, hľadajú svojich poslucháčov a keď sme ochotní im načúvať, prekračujú hranice bez ohľadu na kontinenty. Príbeh tetovača Laleho, Cecílie, jej  manžela Ivana to potvrdzujú. 
 
.   Cecília Kováčová v knihe "ODVLEČENÍ"   tu: cms.juscak.webnode.sk/news/cecilia-kovacova/
 
 

Heather Morrisová vpravo, v strede prekladateľka M. Vadkerty
 
   
Vpravo, Cecília - románová Cilka v roku 2003
 
 
 

 

 

Balkán blues je strhujúci príbeh z obdobia balkánskych vojen. Jeho základom je skutočná udalosť, keď populárny herec zostal  tvárou v tvár vojnovému násiliu a bol nútený ujsť zo svojho mesta. Zrelý muž je svedkom nepochopiteľného násilia a poníženia, ktoré sa priblíži aj k jeho niekdajšej nedotknuteľnosti. Herec Bekim prehodnocuje svoj život a hodnoty ktorými žil svoj bohémsky život. Dovoláva sa kolektívnej pamäti, kým nezistí, že on sám vinou choroby začína strácať pamäť. Tragická téma je prepletená kurióznymi situáciami, odhaľuje komiku bizarných postáv i postavičiek. Približuje statočných aj zlyhávajúcich ľudí a ich smutnosmiešne úsilie ťažiť z každej situácie, aj v čase nepokojných dní na prelome tisícročí. Bekimova zámena „národnej kože za ľudskú“ podnecuje k mnohým zamysleniam o prejavoch moderného nacionalizmu v dnešných časoch. -red-

 

Andrej Bán:

Kosovský  príbeh ma zaujal od vojny v roku 1999. Stojím celkom jednoznačne  na strane jeho obetí, na strane obyčajných ľudí zo všetkých komunít; Albáncov, Srbov, Rómov, Madžupov, Aškaliov, Egypťanov, Bosniakov, Turkov a iných. Dodnes nie je uzavretá bilancia násilia...

Foto na obale - Andrej Bán

 

Poznámky

Päťstotisíc utečencov

09.09.2015 09:55

Návrat na rázcestie

09.02.2016 09:54

Opak politickej korektnosti

09.01.2016 09:53
<< 4 | 5 | 6 | 7 | 8


Knihy:
www.goodreads.com/author/show/6535673.Peter_Ju_k
Obec spisovateľov Slovenska:
www.slovakwriters.com
Publikačný priestor:

www.sme.sk
dennikn.sk/
Zaujímavé stránky:
www.upn.gov.sk/
totalita.cz/
www.gulag.cz/

Román v predaji 

Výnimočná, silná kniha na základe skutočných udalostí, ktorá reže až do kostí.
Peter Marosz
Boha niet, konštatuje Poľka Danuta, účastníčka varšavského povstania. Áno, on sa zavše stratí, len čo ho začneme vylepšovať. Ako inak – k obrazu svojmu.
Marián Hatala
Aj na konci sveta v strasti medzi ľuďmi vzniká láska... 
Mária Jančulová
Čo  iné ako dobrá pamäť nás dokáže ochrániť pred opakovaním negatívnej skúsenosti?
Tibor Kočík
Každého cítiaceho a humánneho človeka sa kniha dotkne hlbinne...
Ľubica Suballyová
Kniha rozhodne nepatrí k tým, ktoré po dočítaní odložíme a viac si na ňu nespomenieme. Práve naopak. Dočítate ju a budete sa chcieť o nej s niekým porozprávať.
Janka Teťáková
Do rúk sa nám dostáva  významná umelecká výpoveď, román, ktorý sa – dovolím si anticipovať – priradí k tým najdôležitejším v dejinách tohto žánru u nás.
Igor Hochel
 

 

KÚPIŤ ROMÁN
...a nezabudni na labute!
za cenu 9,00 € vrátane poštovného, záväzná objednávka na novtecsk@gmail.com