Rozpracované filmy

Georg Kovach, tretia generácia na úteku pred ruskou revolúciou roku 1917 - JUDr. Ivan Kováč, spoluväzeň Alexandra Solženicyna

Starí rodičia G. Kovacha pochádzali z Ruska. V čase revolúcie v roku 1917 časť príbuzných vyvraždili. Zvyšní členovia rodiny emigrovali a usadili sa v Juhoslávii. Dcéra Mária vyštudovala v Budapešti právo. Po skončení druhej svetovej vojny sa tam zoznámila s Ivanom Kováčom, pôvodom z Mukačeva, na Podkarpatskej Rusi. Ako maďarský vojak prebehol do Červenej armády a oslobodzoval Budapešť. Vzali sa a v Mukačeve sa im narodil syn Juraj. Usadili sa v  Prahe, kde I. Kováč vykonával advokátsku prax. V roku 1949 ho československá štb. zatkla a odovzdala sovietskej NKVD. Nasledoval súd a trest na desať rokov pobytu v pracovnom tábore v ZSSR. 

Manželku vyhrážkami donútili aby sa rozviedla, inak ako ruská emigrantka poputuje za manželom. Rozhodla sa pre emigráciu a za dramatických okolností prekročila hranicu na Šumave, spolu s malým synom Jurajom. Usadili sa v USA, kde G. Kovach žije dodnes. Je treťou generáciou utečencov...

Ivan Kováč sa vrátil z lágru v roku 1954. So synom sa stretol až v roku 1966 v Budapešti, ktorý ho prišiel  navštíviť z USA.

Sú dokončené zábery I. Kováča, aj stretnutie so synom na oslave  jeho 90. narodenín.  

  

 

Môj otec GULAG

 
Námet, Peter Juščák

Réžia, František Palonder

Dokumentárny film

Ján Antal, narodený v roku 1950 vo východosibírskom tábore Elgen väznenej matke Irene Kawaschovej sa vydá na Sibír hľadať stopy po svojom neznámom otcovi. Otca síce nenachádza, no cesta na miesto krutých táborov je nesmierne poučná. Nielen pre Jána Antala.